Obuwie damskie na obcasie
Buty na obcasie wyróżniają się na tle innych fasonów specjalnymi właściwościami. Nie tylko są atrakcyjne same w sobie, lecz również dodają pewności siebie osobie, która je nosi. Właśnie z tego powodu pokochały je kobiety na całym świecie. Do eleganckich stylizacji i na szczególne wydarzenia decydujemy się zwykle na buty na obcasach, aby móc czuć się wyjątkowo. Buty na obcasie wydłużają i wysmuklają całą sylwetkę, a w zestawieniu z sukienką dodają klasy i elegancji, których nie zastąpią żadne inne akcesoria.
Skąd wzięła się potrzeba butów na wysokim obcasie?
W starożytności buty na podwyższeniu były stałą częścią garderoby aktorów greckiego teatru. Musieli oni być widoczni z daleka dla widzów siedzących na trybunach, z czego wynikła konieczność dodania sobie kilku centymetrów wzrostu. Ówczesne podwyższenie obuwia przypominało jednak bardziej koturn niż współczesny obcas.
Późniejsza epoka, średniowiecze, to czas rozwoju płaskiego obuwia. Przy częstym kontakcie z podłożem płaskie podeszwy miały jednak tendencję do ścierania się i w efekcie buty szybko przestawały nadawać się do użytku. Stąd pomysł na zastosowanie specjalnych ochraniaczy, tzw. patynek. Patynki były zrobionymi z drewna nakładkami ma obuwie. Mogły mieć formę litego kawałka drewna lub posiadać wyraźne wcięcia i wypustki, przypominające kształtem dzisiejszy obcas.
Pojawienie się i nagły spadek popularności obcasów w Europie
W XVI-wiecznych Włoszech kobiety zaczęły nosić obcasy, aby podkreślić swój status społeczny. Robiły to na tyle obrazowo, że sprowadzano z Turcji do Europy specjalne obuwie na korkowym koturnie, którego wysokość początkowo nie miała niemal żadnych ograniczeń. Istniały modele, w których niemożliwe było nawet utrzymanie równowagi – bogate panie musiały być podtrzymywane przez służbę podczas chodzenia. Wysokie chopines, bo tak nazywał się ten interesujący model obuwia, zostały w końcu zakazane, ze względu na niebezpieczeństwo, z jakim związane było ich noszenie.
-
Katarzyna Medycejska jest postrzegana jako jedna z najważniejszych prowodyrek noszenia butów na obcasie. Ubrała podwyższane buty na swój ślub z księciem Orleanu, Henrykiem de Valois. Chciała wyglądać w tym szczególnym dniu jak najlepiej i osiągnęła zamierzony efekt, czym zainspirowała inne kobiety w Europie do założenia wysokiego obuwia.
W XVII i XVIII w. wysokie buty nadal symbolizowały przynależność do arystokracji i były noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Wspierały utrzymanie wyprostowanej postawy i pomagały osobie noszącej je wyróżnić się w tłumie.
Ta symbolika spowodowała spadek popularności butów na obcasie w czasach Rewolucji Francuskiej. Walczono o równość, więc wszelkie elementy garderoby wymownie podkreślające czyjąś majętność, były w tym okresie źle widziane.
Pierwsze szpilki
Obcasy powróciły do łask dopiero w XIX wieku. Pierwsza fabryka szpilek powstała w 1888 r. w USA. Już wtedy zaczęły powstawać buty o coraz cieńszym obcasie i z czasem zaczęły one kojarzyć się wyłącznie z elementem damskiej garderoby.
Szpilki o fasonie najbardziej podobnego do tego znanego nam dziś powstały w latach 50, a za ich twórcę uważa się Rogera Viviera, który zaprojektował pierwszą parę na pokaz domu mody Dior. Mają cienki obcas, ich wysokość może dochodzić do kilkunastu centymetrów, dzięki czemu sprawiają, że nogi wyglądają w nich na bardzo długie.
Więcej niż szpilki
Nie każda kobieta lubi chodzić w szpilkach i nie ma w tym nic złego. Wszystkie natomiast zasługujemy na to, by móc poczuć się wyjątkowo! Na szczęście projektanci wychodzą z inicjatywą, aby uczynić chodzenie w obcasach wygodniejszym. Właśnie tak powstały buty na platformie, obuwie na słupku i wszystkie inne, niższe modele. Te fasony są zdecydowanie bardziej przystępne niż tradycyjne szpilki i każda kobieta może wybrać wśród nich coś dla siebie.
Czasem nawet niewielki obcas wystarczy, żeby zmienić całą naszą postawę i samopoczucie. Buty na obcasie zawsze dodadzą elegancji każdej stylizacji, bez względu na to czy zestawimy je z sukienką czy spodniami. Nowoczesny styl pozwala na założenie obcasów niemal z każdą częścią garderoby, nawet z luźnymi spodniami i krótką bluzą, co kiedyś było nie do pomyślenia.
Jaki rodzaj butów na obcasie wybrać na jaką okazję?
W ofercie sklepu APIA znajdziesz przeróżne typy obuwia na obcasie. Wszystkie modele są wyjątkowe i nie znajdziesz ich w innych sklepach, nosząc je możesz być więc pewna, że twoja stylizacja jest niepowtarzalna. Oprócz tego, buty na obcasie APIA są zawsze wykonywane z najlepszych materiałów, a nasi projektanci dołożyli wszelkich starań by zmaksymalizować komfort ich noszenia.
Aby ułatwić i jeszcze bardziej uprzyjemnić Ci zagłębienie się w naszym katalogu podzieliliśmy nasze produkty na kategorie.
-
słynne szpilki, które wspaniale sprawdzą się na szczególne okazje i zapewnią, że nikt nie będzie mógł oderwać od Ciebie wzroku. Pamiętaj jednak, że jeśli wiesz, że będziesz musiała często się przemieszczać, szpilki na bardzo wysokim obcasie mogą okazać się nie do końca wygodne, zwłaszcza jeśli Twoja stopa nie jest do nich przyzwyczajona.
- radzimy wtedy postawić na czółenka na obcasie i wciąż cieszyć się zaletami butów na podwyższeniu w trochę bardziej wygodnej wersji.
- czółenka lub sandały na obcasie utrzymane w jasnej kolorystyce doskonale sprawdzą się także jako buty ślubne. Te, które wybraliśmy będą z całą pewnością pięknie się prezentować w tak ważnym dniu.
- w deszczowe lub chłodniejsze dni nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych obcasów. Wybierz wtedy botki na obcasie lub sztyblety, które oprócz bycia ultra kobiecymi, ochronią Cię przed zimnem i wilgocią.
- kozaki również charakteryzują się bardzo dużym wyborem podwyższanych fasonów. Dzięki eleganckim butom z wysoką cholewką wzbogaconym o obcas, nawet w najgrubszym zimowym płaszczu będziesz wyglądać zjawiskowo i subtelnie.