15-12-2015

Artyści w sklepach APIA #1

Artyści w sklepach APIA #1

Do sklepów APIA trafili artyści. Wśród butów i torebek APIA zaprezentowane zostały dzieła sztuki. Zaprosiliśmy artystów do przestrzeni salonów obuwniczych APIA.

Zaproszenia przyjęła Anka Mierzejewska. Dzięki pomocy Katarzyny Jędruszczy we wrocławskim sklepie APIA w Magnolia Park oraz w Klifie W Gdyni, można zobaczyć prace malarki XYankamierzejewska.

 xy anka mierzejewska sklepy apia

XY

 

XY to niezwykłe zdolna artystka, która posługując się językiem malarstwa stara się wybić nas z rutyny, wzbudzić w nas emocje i sprowokować do myślenia. Jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. W 1998 roku obroniła dyplom w Pracowni Malarstwa Sztalugowego Konrada Jarodzkiego. W latach 1992–1998 uczęszczała do Pracowni Litografii prof. Basaj i prof. Frąckiewicza.

Jako malarka i performerka, realizująca nierzadko projekty prowokacyjne i intrygujące, jest doskonale znana w świecie artystycznym Wrocławia.

Tak mówi o sobie:

"Interesuje mnie podejmowanie prób, rzucanie się na różne dziedziny, na wszystko, co jest dostępne i niedostępne. Najważniejsze jest wskakiwanie w najdziwniejsze kubły z farbą. Najwięcej frajdy sprawia mi psucie zastanego status quo, prowokowanie, zmuszanie do zmiany myślenia, proponowanie nowych rozwiązań. Ważne jest tylko, żeby były moje. Chcę stworzyć obraz, na który można w nieskończoność patrzeć".

Artystka podpisuje swoje obrazy znakami XY, akcentując w ten sposób szacunek dla twórczego i intelektualnego dorobku ludzkości.

„Jesteśmy do siebie bardzo podobni, mamy podobne pragnienia, emocje, dążenia, podobnych rzeczy doświadczamy i wymyślamy w tym samym czasie podobne wynalazki. Idee krążą dosłownie w powietrzu. Styl, trend, sztuka też rodzą się w wielu miejscach jednocześnie. Jesteśmy XY – można użyć sformułowania „każdy człowiek” – należymy do rasy ludzkiej, gdzie wszyscy są podobni.” 

 Artystkę inspiruje życie i ludzie dla których tworzy obrazy, jak sama mówi: 

„Maluję dla osób poszukujących w życiu treści. Sensu. Stawiających sobie pytania. Moim odbiorcą jest osoba młoda duchem, otwarta na nowe, wykształcona, wymagająca, jeżdżąca po świecie.” 

 xy anka mierzejewska sklepy apia

Prace autorki, które zaprezentowane zostały w sklepach APIA, to pełne ekspresji wycinki codzienności, w których środkiem wyrazu nierzadko są buty. Na obrazach podziwiamy: różowe czółenka, seksowne szpilki, amarantowe sandałki i zmęczone życiem trampki.

xy anka mierzejewska sklepy salony obuwnicze apia

Intrygujące prace XY bardzo dobrze wpisują się w przestrzeń sklepów APIA.

Buty i torebki APIA to również wyjątkowe dzieła szewskiego rzemiosła i doskonale wyglądają w towarzystwie dzieł sztuki.

xy anka mierzejewska sklepy salony obuwnicze apia

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Anki Mierzejewskiej w sklepach APIA.

Polecamy również stronę internetową i bloga artystki XY ankamierzejewska.